Mobilné domy SUPER ARKTIK ® sa vyrábajú v súlade s technickou normou STN EN 1647+A1. Dôvod, prečo nemôže byť v právnom štáte v rozpore akýkoľvek slovenský zákon s akoukoľvek európskou technickou normou, je podobný ako u európskeho práva všeobecne, ale vzťahuje sa špecificky na európske technické normy a ich prednosť v rámci legislatívy EÚ. Tu sú kľúčové dôvody:


1. Harmonizácia v rámci Európskej únie
Európske technické normy (tzv. harmonizované normy) sú súčasťou procesu harmonizácie technických predpisov v rámci EÚ. Cieľom harmonizácie je zabezpečiť, aby výrobky, ktoré sú vyrábané v jednom členskom štáte, mohli byť voľne predávané a používané v ostatných členských štátoch bez zbytočných technických prekážok.

V praxi to znamená, že technické normy stanovené na úrovni EÚ majú za cieľ zabezpečiť jednotnosť a kompatibilitu medzi rôznymi štátmi EÚ. Ak má slovenský zákon alebo predpis inú technickú normu ako tá európska, môže to spôsobiť problémy pri obchode a prístupe na trh EÚ.

2. Záväznosť európskych technických noriem
Európske technické normy, aj keď nie sú právne záväzné, majú silný právny status, najmä ak sú použité v rámci smerníc EÚ, ktoré určujú, aké technické požiadavky musia spĺňať produkty, aby mohli voľne cirkulovať na vnútornom trhu EÚ.

Ak smernica EÚ odkazuje na konkrétnu harmonizovanú technickú normu, jej implementácia do národného práva znamená, že výrobcovia, ktorí chcú uvádzať svoje produkty na trh EÚ, musia spĺňať tieto normy. Tým pádom, ak by slovenský zákon bol v rozpore s týmito normami, mohlo by to znamenať porušenie právnych záväzkov SR v rámci EÚ, najmä pokiaľ ide o slobodu pohybu tovaru.

3. Vzorcovanie a zodpovednosť za produktovú bezpečnosť
Technické normy v rámci EÚ sú navrhnuté tak, aby zabezpečili bezpečnosť produktov na trhu. Napríklad smernice o strojových zariadeniach alebo smernice o stavebných výrobkoch odkazujú na európske technické normy, ktoré stanovujú minimálne bezpečnostné a kvalitatívne požiadavky pre dané produkty. Ak by slovenský zákon, alebo národné normy boli v rozpore s týmito normami, mohlo by to ohroziť bezpečnosť produktov a ich zhodu s európskymi predpismi.

4. Voľný pohyb tovaru v rámci jednotného trhu EÚ
Jedným z hlavných cieľov Európskej únie je vytvorenie jednotného trhu, kde tovar, služby, kapitál a ľudia môžu voľne cirkulovať medzi členskými štátmi. Ak by slovenský zákon vyžadoval iné technické normy, než aké stanovujú európske technické normy, mohlo by to vytvoriť technické bariéry a neprimerané prekážky pre obchod s ostatnými členskými štátmi. To by bolo v rozpore s princípom voľného pohybu tovaru na vnútornom trhu.

5. Právna sila smerníc EÚ
Ak je európska technická norma začlenená do smernice, ktorá je následne implementovaná do právneho poriadku členského štátu, stáva sa povinná pre daný štát. Slovenská republika ako členský štát EÚ je povinný tieto smernice implementovať do svojho právneho poriadku. Ak by sa teda slovenský zákon alebo norma vzďaľovala od technických noriem stanovených v európskych smerniciach, riskovala by porušenie európskeho práva a mohla by čeliť sankciám, alebo právnemu postihu.

6. Rovnosť podmienok pre všetky členské štáty
Ak by v SR existoval zákon, ktorý by bol v rozpore s európskou technickou normou, a tento zákon by nezohľadňoval pravidlá pre voľný pohyb tovaru, alebo technické požiadavky platné v celej EÚ, znamenalo by to, že by slovenské firmy mali nevýhodu oproti tým, ktoré sa riadia európskymi normami. Harmonizované normy zabezpečujú, že všetky členské štáty majú rovnaké podmienky pre vývoj, výrobu a uvádzanie produktov na trh, čo podporuje rovnosť a konkurencieschopnosť.

7. Konanie prostredníctvom Európskej komisie a Súdneho dvora EÚ
Ak by slovenský zákon nebol v súlade s európskymi technickými normami, mohla by Európska komisia začať konanie proti Slovenskej republike, čo by mohlo viesť k súdnemu konaniu na Súdnom dvore EÚ. Ten by rozhodol, či Slovenská republika porušuje svoje povinnosti v rámci Európskej únie. Výsledkom môže byť povinnosť zmeniť zákony alebo predpisy a prípadne aj finančné sankcie.

Záver.
Európske technické normy sú súčasťou právneho rámca EÚ, ktorý zabezpečuje jednotné technické požiadavky pre produkty na vnútornom trhu EÚ. Vzhľadom na to, že tieto normy zaisťujú voľný pohyb tovaru a bezpečnosť, nemôžu byť slovenské právne predpisy v rozpore s týmito normami, pretože by to ohrozilo fungovanie jednotného trhu, a to je v rozpore s právnymi záväzkami SR ako členského štátu EÚ.

Polia s hviezdičkou * sú povinné.

Pridať komentár

Prehľad komentárov

    Napiště prvý komentár!